TJ SOKOL ČISTÁ

Hodnocení ročníku podle Svitavského deníku

Strašidelná bilance fotbalové sezony na Svitavsku. Sedm sestupů v kraji!
Skončila sezona, jaká se zapíše do dějin fotbalu v našem regionu.

A zapíše se tam způsobem, jaký by si nikdo nepřál ani v tom nejhorším snu.

Z patnácti družstev, která zastupovala okres ve třech krajských soutěžích, jich sedm sestupuje do nižších tříd. To jsou skutečně katastrofální čísla.

Jistě, Dolní Újezd v krajském přeboru ještě doufá, že mu budou okolnosti příznivě nakloněny, ale i kdyby ano, celkový bídný dojem to těžko vylepší.

Lze žehrat na dva sestupy z divize, nezájem o postup z krajského přeboru a další negativní faktory, které k této sestupové kalamitě napomohly. Jenže základní potíž byla v tom, že drtivá většina týmů ze Svitavska obývala po celou sezonu spodní tabulková patra a v konečném účtování na to těžce doplatila.

Mizérie okresu vyznívá ještě hůře v porovnání s takovým Ústeckem, jemuž sice spadla z divize Česká Třebová a béčko téhož klubu se nepřihlásilo do nového ročníku, ale jinak „sousedé" neutrpěli žádnou ztrátu.

Zato na Svitavsku aby se fanoušci štípali do tváří, jestli je tohle vůbec možné. Sedminásobný sestup, to je něco, s čím ani největší pesimista ještě pár kol před koncem určitě nepočítal.

A k tomu je potřeba doplnit, že další celky se z nebezpečného pásma vyhrabaly „v hodině dvanácté". O postup reálně hrála jen Cerekvice v I. B třídě a i ta to v závěru pokazila. Kdo uhrál alespoň ten střed tabulky, musí být nakonec hodně spokojen.

A ještě jeden úhel pohledu. V krajských soutěžích je v tuhle chvíli čtrnáct sestupových pozic, z čehož plnou polovinu obsadily kolektivy ze Svitavska. Těžko potom vyvracet názor, že právě tento region je fotbalově nejslabším z Pardubického kraje. Tím spíše, že jeden jako druhý se nemají na co vymlouvat, jenom na vlastní slabé výkony.

Sice se vinou sestupové vlny posílí jak početně, tak kvalitativně soutěže v okrese, do nichž se kupříkladu takové Morašice vrátí po bezmála dvaceti letech v I. A a I. B třídě, jenže to samozřejmě není důvod k radosti.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré, ale hledat něco dobrého na tristní bilanci uplynulého ročníku, to je úkol hodný špičkového detektiva. Snad to alespoň v klubech postižených sestupy povede k potřebnému zamyšlení, co se kde nepovedlo.

Sestup sám o sobě samozřejmě nemusí být žádnou tragédií, ba naopak může vést k novému začátku na zdravých základech a klidně i k rychlému návratu na dřívější úroveň.

Pokud se ale takové množství pádů sejde do jednoho regionu, je to jistě signál, že tady ve fotbale nebude všechno v pořádku.

Snadná odpověď říká, že na tom týmy ze Svitavska jsou tak zle z toho jednoduchého důvodu, že na nic lepšího prostě nemají. Čemuž se na druhou stranu prostě nechce věřit.

Doufejme proto, že příští sezona bude v regionu úplně o něčem jiném.


I. B TŘÍDA
SLAVOJ CEREKVICE (3. místo, 50 bodů, podzim 22 – jaro 28). Škoda, škoda, ještě jednou škoda. Cerekvičtí asi postup neměli jako hlavní cíl, ale když už ta šance byla, tak zazdít ji jedním pokaženým vystoupením musí přijít opravdu k vzteku. Přitom jaro bylo v podání Slavoje jinak bezpochyby dobré, toho konce však je hodně líto. Známka SD: 2

SOKOL KAMENNÁ HORKA (5. místo, 42 bodů, podzim 23 – jaro 19). Odstup na špici tabulky byl zřetelný, náskok na její chvost značný. Horka prožila jaro bez stresu. Že se neudržela v kontaktu na top pozice, bylo dáno tím, že ne vždy hrála v nejsilnějším složení, ať vinou zranění či trestů. Pakliže ano, patří v soutěži mezi přední týmy. Známka SD: 2

SK POLIČKA B (7. místo, 38 bodů, podzim 20 – jaro 18). Lépe, než to po většinu jara vypadalo, se umístilo poličské béčko. Může za to děkovat zlepšení ve druhé polovině odvetné části, kdy se mu povedlo vyhrát několik zápasů poměrně překvapivě. Do budoucna to chce rozšířit a ustálit kádr, pak může být podobné umístění častější. Známka SD: 3

SOKOL DLOUHÁ LOUČKA (9. místo, 36 bodů, podzim 17 – jaro 19). Nováček se udržel a to je v jeho premiérové sezoně na krajské úrovni úspěch. Stejně jako to, jak se prezentoval, tudíž ve většině případů odvážnou hrou. Bodoval vcelku pravidelně, vyvaroval se delších výpadků a i proto nakonec od propasti o ten kousíček odskočil. Známka SD: 3

SOKOL ČISTÁ (12. místo, 34 bodů, podzim 17 – jaro 17). Kdyby ještě na konci května někdo řekl, že Čistá spadne, nikdo by tomu nevěřil. Jenže za poslední čtyři kola uhrála jediný bod a potom už jen stačilo, aby vývoj ve vyšších soutěžích nebyl příznivý a pohroma byla na světě. Sestup je krutý, ale nevydařený závěr se vymstil. Známka SD: 5

SOKOL SEBRANICE (13. místo, 27 bodů, podzim 16 – jaro 11). Několik let po sobě se sebraničtí fotbalisté zachraňovali na poslední chvíli a kritickou situaci většinou ustáli. Tentokrát došlo i na ně a pověstné „ucho" se již utrhlo. Světlých okamžiků bylo na jaře tuze málo. K tomu, aby opustili sestupové pozice, měli příliš daleko. Známka SD: 5

SOKOL MORAŠICE (14. místo, 24 bodů, podzim 12 – jaro 12). Jaro začali jako poslední, zakončili ho také jako poslední. Tady se nekonalo žádné překvapení. Morašičtí sice zaznamenali pár zajímavých výsledků, jenže pohříchu až v době, kdy jim to nebylo mnoho platné. Po skoro dvaceti letech se tudíž rozloučili s krajským fotbalem. Známka SD: 5
Zdroj: http://svitavsky.denik.cz/fotbal_region/trida-plna-propadliku-se-pochvaly-dockat-nemuze-20150627.html
29.06.2015 11:08:22
tjsokolcista
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one